⚡
Available
AR03
Thermal cut-out AR03
Thermal cut-out AR03, rated current 16A (resistive cosφ=1), inductive 8A at cosφ=0.6. SPST n.c. contact. Volta…
Model: AR-33
Thermal cut-out AR-33, rated current 16A. Version for surface mounting without leads — with solder tabs. Voltage 250V AC, temperature range 65–160°C.
| Contact type | SPST n.c. |
| Rated voltage | 250V AC |
| Rated current (resistive cos φ=1) | 16 A |
| Rated current (inductive cos φ=0.6) | 8,0 A |
| Temperature tolerance | ±5K / ±10K |
| Certifications | VDE, UL |
| Rated operating temperature range | 65°C – 160°C |
| Filtr: prąd znamionowy rezystancyjny [A] | 16 |
| Filtr: rodzaj zestyku | SPST n.c. |
| Filtr: temperatura minimalna [°C] | 65 |
| Filtr: temperatura maksymalna [°C] | 160 |
Fill in the form — we will get back to you regarding availability and technical details.
Thermal cut-out AR03, rated current 16A (resistive cosφ=1), inductive 8A at cosφ=0.6. SPST n.c. contact. Volta…
Thermal cut-out AR03-S2 with rated current 16A (cosφ=1) and 8A (cosφ=0.6) at 250V AC. S2 version with special …
Thermal cut-out AR03-S3, current 16A. S3 version — reinforced housing resistant to vibration. IP68 protection …
Wyłącznik Termiczny AR33-S2. Dane techniczne uzupełnione na podstawie archiwum tomic.pl. Zestyk: SPST n.o.; Na…