⚡
Available
AM03
Thermal cut-out AM03
AM03 is a compact bimetal thermal cut-out designed for direct integration into motor windings, transformers an…
Model: AD03
Thermal cut-out AD03, rated current 63A (resistive cosφ=1), inductive 32A at cosφ=0.6. SPST n.c. contact. Voltage 250V AC. Temperature range 65–150°C. Life 5,000 cycles. VDE, UL certified.
| Contact type | SPST n.c. |
| Rated voltage | 250V; AC |
| Resistive load (cos φ=1) | 2,5 A |
| Inductive load (cos φ=0.6) | 1,6 A |
| Operating life at rated load | 10000 cycles |
| Max. load / operating life | 3,6 A/2000 cycles |
| Rated operating temperature range | 65°C – 150°C |
| Operating temperature tolerance | ±5K/±7,5K/±10K |
| Hysteresis band | 30 ± 15 K |
| Temp. change rate for determining operating temp. | 0,5 ÷ 1 K / min |
| Thermal resistance | max 190K / 1 min |
| Switch-on delay time | max 10 sek |
| Degree of protection (acc. to EN-60730-1) | IP 00 |
| CTI of insulating materials | 250 V |
| Construction | n.c non-electronic |
| Dielectric strength | 2000 V; 50 Hz |
| Contact resistance (w/o leads) | max < 40 mili ohm |
| Operation | Samoczynne |
| Temperature | 150, 145, 140, 135, 130, 125, 120, 115, 110, 105, 100, 95, 90, 85, 80, 75, 70, 65 |
| Filtr: prąd znamionowy rezystancyjny [A] | 2,5 |
| Filtr: rodzaj zestyku | SPST n.c. |
| Filtr: temperatura minimalna [°C] | 65 |
| Filtr: temperatura maksymalna [°C] | 150 |
Fill in the form — we will get back to you regarding availability and technical details.
AM03 is a compact bimetal thermal cut-out designed for direct integration into motor windings, transformers an…
AB02-1 is a bimetal thermal cut-out variant with an improved sealing housing, intended to protect motors, tran…
Thermal cut-out AE09 with rated current 63A (cosφ=1) and 32A (cosφ=0.6) at 250V AC. Designed for large motors …
Thermal cut-out AM02 with rated current 25A (cosφ=1) and 12A (cosφ=0.6) at 250V AC. Tripping at excessive temp…