⚡
Available
AK03
Thermal cut-out AK03
Thermal cut-out AK03 with rated current 25A (cosφ=1) and 12A (cosφ=0.6) at 250V AC. Designed to protect electr…
Model: AKW33
Thermal cut-out AKW33 with rated current 25A (cosφ=1) and 12A (cosφ=0.6) at 250V AC. IP68 waterproof version with silicone cable. Designed for wet and chemically exposed environments. Used to protect electric motors and appliances. VDE, UL certified.
| Contact type | DPST n.c. |
| Rated voltage | max 400V; AC |
| Resistive load (cos φ=1) | 32 A na tor |
| Inductive load (cos φ=0.6) | 10 A na tor |
| Operating life at rated load | 300 cycles |
| Max. load / operating life | 42 A/30 cycles |
| Rated operating temperature range | 65°C – 150°C |
| Operating temperature tolerance | ±5K/±10K |
| Hysteresis band | reset ręczny |
| Temp. change rate for determining operating temp. | 0,5 ÷ 1 K / min |
| Thermal resistance | max 210°C / 1 min |
| Degree of protection (acc. to EN-60730-1) | IP 00 |
| CTI of insulating materials | 250 V |
| Construction | n.c non-electronic |
| Dielectric strength | 4000 V*; 50 Hz |
| Contact resistance (w/o leads) | max < 40 mili ohm |
| Filtr: prąd znamionowy rezystancyjny [A] | 32 |
| Filtr: rodzaj zestyku | DPST n.c. |
| Filtr: temperatura minimalna [°C] | 65 |
| Filtr: temperatura maksymalna [°C] | 150 |
Fill in the form — we will get back to you regarding availability and technical details.
Thermal cut-out AK03 with rated current 25A (cosφ=1) and 12A (cosφ=0.6) at 250V AC. Designed to protect electr…
Thermal cut-out AK13 with rated current 25A (cosφ=1) and 12A (cosφ=0.6) at 250V AC. IP68 protection class, SPS…
Thermal cut-out AK33 with rated current 25A (cosφ=1) and 12A (cosφ=0.6) at 250V AC. Compact version for mounti…