⚡
Available
AST33G
Thermal cut-out AST33G
AST33G is a sealed bimetal thermal cut-out for demanding applications where housing resistance and stable oper…
Model: AST33
Thermal cut-out AST33 with rated current 25A (cosφ=1) and 12A (cosφ=0.6) at 250V AC. Three-terminal SPDT changeover contact (n.c./n.o.). Operating temperature range 65–150°C. Used to protect electric motors and heating appliances. VDE, UL certified.
| Contact type | 3PST n.c. |
| Rated voltage | max 400V; AC |
| Resistive load (cos φ=1) | 16A |
| Operating life at rated load | 3000 cycles |
| Operating temperature tolerance | ±5K |
| Rated operating temperature range | 65°C – 150°C |
| Hysteresis band | reset ręczny |
| Temp. change rate for determining operating temp. | 0,5 ÷ 1 K / min |
| Thermal resistance | max 210°C / 1 min |
| Degree of protection (acc. to EN-60730-1) | IP 00 |
| CTI of insulating materials | 250 V |
| Construction | n.c non-electronic |
| Dielectric strength | 2500 V; 50 Hz |
| Contact resistance (w/o leads) | max < 20 mili ohm |
| Temperature | 150, 145, 140, 135, 130, 125, 120, 115, 110, 105, 100, 95, 90, 85, 80, 75, 70, 65 |
| Type | A1, A2, A3, A4, A5, A6 |
| Filtr: prąd znamionowy rezystancyjny [A] | 16 |
| Filtr: rodzaj zestyku | 3PST n.c. |
| Filtr: temperatura minimalna [°C] | 65 |
| Filtr: temperatura maksymalna [°C] | 150 |
Fill in the form — we will get back to you regarding availability and technical details.
AST33G is a sealed bimetal thermal cut-out for demanding applications where housing resistance and stable oper…