Thermal cut-out AST33
Thermal cut-out AST33 with rated current 25A (cosφ=1) and 12A (cosφ=0.6) at 250V AC. Three-terminal SPDT chang…
Model: AST33G
AST33G is a sealed bimetal thermal cut-out for demanding applications where housing resistance and stable operation in harsher environments are important. The model provides 250V AC operation, 25A rated current for resistive load and 12A for inductive load, with a 65°C–150°C switching temperature range and ±5K / ±10K tolerance. The IP68 housing and three-terminal SPD switching set support use in motors, pumps, transformers, humid environments and industrial applications with higher protection requirements. VDE and UL approvals make AST33G suitable for professional B2B projects and export production.
| Contact type | 3PST n.c. |
| Rated voltage | max 400V; AC |
| Resistive load (cos φ=1) | 40A |
| Operating life at rated load | 300 cycles |
| Operating temperature tolerance | ±5K |
| Rated operating temperature range | 50°C – 150°C |
| Hysteresis band | reset ręczny |
| Temp. change rate for determining operating temp. | 0,5 ÷ 1 K / min |
| Thermal resistance | max 210°C / 1 min |
| Degree of protection (acc. to EN-60730-1) | IP 00 |
| CTI of insulating materials | 250 V |
| Construction | n.c non-electronic |
| Dielectric strength | 2500 V; 50 Hz |
| Contact resistance (w/o leads) | max < 20 mili ohm |
| Temperature | 150, 145, 140, 135, 130, 125, 120, 115, 110, 105, 100, 95, 90, 85, 80, 75, 70, 65 |
| Type | A1, A2, A3, A4, A5, A6 |
| Filtr: prąd znamionowy rezystancyjny [A] | 40 |
| Filtr: rodzaj zestyku | 3PST n.c. |
| Filtr: temperatura minimalna [°C] | 50 |
| Filtr: temperatura maksymalna [°C] | 150 |
Fill in the form — we will get back to you regarding availability and technical details.
Thermal cut-out AST33 with rated current 25A (cosφ=1) and 12A (cosφ=0.6) at 250V AC. Three-terminal SPDT chang…